4 Slideshow-uri a câte 5 imagini
Mingea de meci, la sfârşitul ştirii

Primele două meciuri ale zilei a 4-a la Turneul Final ATP s-au încheiat cu rezultatele:

Mike Bryan (1 ATP la dublu) / Jack Sock (4) (ambii SUA) [5] – Oliver Marach (Austria, 2 ATP la dublu) / Mate Pavic (Croaţia, 3) [1] 6-4, 7-6(4) în 1h23′

• în runda a doua a Grupei Guga Kuerten la simplu:

Novak Djokovic (Serbia, 1) [1] – Alexander Zverev (Germania, 5 ATP) [3] 6-4, 6-1

Partida a durat 1h16′.
Un prim set echilibrat în care până la 4-4 s-a câştigat cu serviciul, fără nicio minge de break, niciun joc în prelungiri. Au urmat – practic – singurele două jocuri de luptă ale partidei: mai întâi Zverev a avut două mingi de break, ambele salvate de Djokovic, care şi-a păstrat serviciul. În ghemul următor, a venit rândul liderului ATP să rateze două mingi de break – deci de set – dar la a 3-a l-a ajutat Sascha, care a făcut dublă greşeală.
Setul 2 a fost mult mai simplu pentru Nole, care de la 1-1 s-a dus liniar spre victorie, în ultimele 5 jocuri germanul nemaicâştigând decât 3 puncte.

Novak Djokovic are acum două victorii – setaveraj 4-0 – şi a acumulat 400 de puncte ATP, în timp ce Alexander Zverev, 1 victorie, o înfrângere, setaveraj: 2-2.
Nole se califică în semifinale încă din seara aceasta, dacă Cilic nu câştigă în două seturi la Isner.