3 Slideshow-uri a câte 5 imagini

Angelique Kerber şi-a regăsit pofta de joc şi în consecinţă, vin şi rezultatele. Fostul lider WTA a trecut astăzi un nou test – care confirmă revenirea formei sportive – în optimile de finală ale turneului WTA Premier “Sydney International”:

Angelique Kerber (Germania, 22) – Venus Williams (SUA, 5) [2] 5-7, 6-3, 6-1

Partida a durat 1h52′.
În primul set, Kerber a ratat două mingi de set la 5-3 pe serviciul lui Venus, ca apoi să piardă din ce în ce mai clar ultimele trei jocuri, americanca încheind setul cu un break câştigat la zero.
Dar în următoarele două manşe, nemţoaica a dominat categoric. Impresionantă, seria de 8 jocuri câştigate de la 3-3 în setul doi, până la 5-0 în decisiv.

În sferturi, Angie va întâlni altă jucătoare ce pare în revenire de formă, Dominika Cibulkova (Slovacia, 26) care astăzi a trecut de Elena Vesnina (Rusia, 17): 6-4, 6-4 în 1h48′, după ce în primul tur o eliminase pe Anastasija Sevastova (Letonia, 15) [8]: 6-3, 6-1 în 1h17′

Şi tot la acest capitol, un alt rezultat interesant de astăzi, dar din turul 1, în care câştigătoarea turneului din 2013 a eliminat-o pe deţinătoarea titlului.

Agnieszka Radwanska (Polonia, 28) – Johanna Konta (Marea Britanie, 9) [4]: 6-3, 7-5 în 1h49′