Trei Slideshow-uri a câte 5 iamgini

Sferturile de finală ale turneului ATP 500 Series “Abierto Mexicano TELCEL” s-au încheiat: o partidă nu s-a jucat, în alta am înregistrat un rezulat normal şi în celelalte două, deznodământul a fost neaşteptat:

Marin Cilic (Croaţia, 8) [3] – Steve Johnson (SUA, 26 ATP) victorie prin neprezentare a croatului, căci Johnson se accidentase în ziua precedentă

Rafael Nadal (Spania, 6) [2] – Yoshihito Nishioka (Japonia, 86) [Q] 7-6(2), 6-3 în 1h57′

Nishioka va trebui să se mulţumească cu un nou maxim al carierei, de luni va fi 70 ATP (cel vechi, 82 ATP / februarie 2017)

Sam Querrey (SUA, 40) – Dominic Thiem (Austria, 9) [4]  6-1, 7-5 în 1h6′

Aceasta a fost prima victorie a lui Querrey la Thiem

Nick Kyrgios (Australia, 17) [6] – Novak Djokovic (Serbia, 2) [1, WC] 7-6(9), 7-5 în 1h47′

La prima lor întâlnire, cei doi nu au înşelat aşteptările, iar după un prim set fără break-uri, tie-break-ul a fost pe muchie de cuţit: după două mingi de set ratate de Kyrgios, a urmat una nefructificată de Djokovic, încă una a australianului, alta a sârbului, pentru ca Nick să-şi adjudece setul la următoarea.
În setul 2 s-a mers – la fel – cu serviciul până la 5-5, moment din care Kyrgios a câştigat toate punctele, mai întâi pe propriul serviciu şi apoi pe cel al lui Nole.