Credit Foto: Jimmi48 Photography / Womens Tennis Blog & sina.com
Rezumatele partidelor la sfârşitul ştirii

Primele două sferturi de finală ale WTA Premier Mandatory “Miami Open presented by Itaú” s-au  încheiat cu rezultatele:

Victoria Azarenka (Belarus, 186) [WC] – Karolina Plíšková (Cehia, 6) [5] 7-5, 6-3

Partida a durat 1h36′.
În prima manşă, Azarenka a condus 5-2 – două break-uri înainte – şi la 5-3 a ratat 3 mingi de set pe serviciul adversarei. Plíšková a egalat cu un break la zero, dar prelungirile au mers către tripla câştigătoare a turneului, care şi-a adjudecat şi manşa a 2-a, după ce a rămas în avantaj în urma seriei de 5 break-uri cu care a început setul.
Victoria Azarenka revine în top 100 WTA – este sigură de locul 93 – la un an şi o săptămână – 20 martie 2017 – după ce îl părăsise.

Credit Info: wtatennis.com

*

Sloane Stephens (SUA, 12) [13] – Angelique Kerber (Germania, 10) [10] 6-1, 6-2

Partida a durat 1h1′.
Stephens nu şi-a pierdut serviciul, astfel că cele două break-uri în fiecare set i-au fost suficiente pentru a crea diferenţa categorică.
După ce Petra Kvitova ieşise din turneu, Sloane Stephens era sigură de un nou maxim al carierei (cel vechi: 11 WTA / 21 martie 2013) în interiorul top 10 WTA, acum ea a eliminat o vecină de clasament, astfel că va ocupa luni cel puţin locul 9.

*

Semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului:

Victoria Azarenka (Belarus, 186) [WC]Sloane Stephens (SUA, 12) [13]

Palmares direct: 3-1

Credit Info: itftennis.com

se va disputa mâine.

Până atunci, astăzi se vor juca sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului: Jelena Ostapenko [6]Elina Svitolina [4] de la ora 20.00 şi Venus Williams [8]Danielle Collins [Q] de la ora 2.00 AM: