Yastremska şi Bouchard
Videoclipuri, la sfârşitul ştirii

Dayana Yastremska (18 ani) îşi continuă săptămâna aceasta seria victoriilor în circuit, ea ajungând astăzi la 7.

După cele 5 care i-au adus săptămâna trecută titlul la WTA International Hong Kong şi după cea din primul tur – 6-2, 6-7(10), 7-6(6) cu Varvara Lepchenko (SUA, 168) [LL], cu 6 mingi de meci consecutive ratate în setul şi cu 2 salvate în decisiv  – la WTA International “BGL BNP Paribas Luxembourg”, astăzi ea a învins în optimile de finală cea mai bine clasată jucătoare din scurta ei carieră şi fără emoţiile de la meciul precedent:

Dayana Yastremska (Ucraina, 66 WTA) – Garbiñe Muguruza (Spania, 13) [2] 6-3, 6-2 în 1h9′

Un nou maxim al clasamentului pentru junioara din Ucraina şi o adversară în ultimele 8 care-şi continuă revenirea accelerată de formă: Margarita Gasparyan (Rusia, 124), calificată în al doilea sfert de finală la rând – după cel de la International Linz, precedate de titlul de la International Tashkent – 6-4, 6-0 în optimi cu Dalila Jakupovic (Slovenia, 79).

Altă jucătoare, care reintră în formă este Eugenie Bouchard (Canada, 108) [Q], care astăzi a eliminat-o cu un scor surprinzător pe Carla Suárez Navarro (Spania, 24) [3]: 6-1, 6-0 în 53′.

Genie va reveni de luni în top 100 WTA, pe care îl părăsise pe 15 ianuarie anul acesta.