Andy Murray s-a ţinut astăzi la adăpost de o eventuală reacţie a tânărului său adversar, Karen Khachanov (21 de ani) – care arătase destule lucruri frumoase până acum la Roland Garros – şi pe care nu îl mai întâlnise până acum.

Britanicul a bifat în partida din optimile de finală a 650-a victorie în circuit şi s-a calificat pentru al 4-lea an consecutiv în sferturile de finală ale French Open după:

Andy Murray (Marea Britanie, 1 ATP) [1] – Karen Khachanov (Rusia, 53) 6-3, 6-4, 6-4

Partida a durat 2h4′.

Un singur break în primul set, şi câte trei în următoarele două, 2-1 pentru Murray, cu britanicul mereu la conducere şi cu o revenire în ultimul set al lui Khachanov de la 2-4 la 4-4.

*

Liderul clasamentului ATP îl va întâlni în turul următor pe Kei Nishikori.

Nishikori s-a calificat în sferturi, după ce a început catastrofal: 0-6, partida cu Fernando Verdasco. Dar, la fel, ca în turul precedent când încasase un covrig de la Hyeon Chung (Coreea de Sud, 67 ATP) în setul 4, pentru a se impune în cele din urmă şi astăzi el a preluat controlul şi s-a revanşat, încheind cu un set alb:

Kei Nishikori (Japonia, 9) [8] – Fernando Verdasco (Spania, 37) 0-6, 6-4, 6-4, 6-0