Al 4-lea loc pe tabloul semifinalelor Turneului Final B WTA “Elite Trophy Zhuhai”a fost adjudecat de Julia Görges, care a câştigat Grupa Azaleea cu două victorii din tot atâtea partide jucate.

Pe cea de-a doua a obţinut-o astăzi, în:

Julia Görges (Germania, 18) [7] – Kristina Mladenovic (Franţa, 10 WTA) [1] 6-2, 7-6(4)

Partida a durat 1h36′.
Görges şi-a adjudecat primul set datorită a două break-uri la niciunul în dreptul franţuzoaicei.
În al doilea set Mladenovic a contat mai mult şi a câştigat prima pe serviciul nemţoaicei, fiind însă de fiecare dată egalată de la 3-1 şi 5-3, ca apoi Görges să domine tie-break-ul.

Aceasta este înfrângerea consecutivă cu numărul 12 pentru Kiki Mladenovic, care dă vina pentru această serie incredibil de proastă pe problemele fizice – o accidentare la genunchi – şi pe decizia ei greşită de a continua totuşi să joace în speranţa unei reveniri a stării de sănătate şi în consecinţă a formei sportive.