Slideshow – 5 imagini

Fie lidera mondială nu este încă în formă la începutul acestui sezon, fie ea îşi păstrează resursele pentru apărarea titlului de la Australian Open. Vom afla cât de curând răspunsul la această întrebare retorică, cert este că deocamdată ea pierde devreme în turnee. După ce săptămâna trecută, la WTA Premier Brisbane, a înregistrat doar o victorie – la Barty (271 WTA) înainte de a pierde la Svitolina, astăzi, în optimile de finală de la WTA Premier Sydney, primul meci pentru ea, căci în primul tur a avut BYE:

Daria Kasatkina (Rusia, 26) – Angelique Kerber (Germania, 1) [1] 7-6(5), 6-2

Partida a durat 1h32′.
Kasatkina a intrat hotărâtă să producă surpriza: 4-1. Rusoaica nu s-a speriat de revenirea lui Kerber, 4-4 şi a avut prima minge de set pe serviciul nemţoaicei la 5-4. N-a reuşit să închidă manşa atunci, ci s-a desprins în tie-break, de la 5-5. În setul 2 însă, lidera clasamentului WTA nu a reuşit să ţină pasul cu jucătoarea din Rusia decât până la 2-2.
Kasatkina obţine prima victorie la Kerber şi o egalează astfel în palmaresul direct: 1-1