Credit Foto: Jimmie48 Photography

După primele două tururi ale WTA Premier 5  “Dongfeng Motor Wuhan”, 5 din primii 8 capi de serie părăsiseră turneul: Simona Halep [1], Caroline Garcia [4], Elina Svitolina [6] şi Karolina Plíšková [8], Naomi Osaka [7] retrăgându-se înainte de start.

Astăzi, în primul meci din optimile de finală, a ieşit şi favorita 3, eliminată de finalista de anul trecut:

Ashleigh Barty (Australia, 17) [16] – Angelique Kerber (Germania, 3) [3] 7-5, 6-1 în 1h17′, după ce nemţoaica reuşise să revină în primul set de la 2-5 la 5-5 şi în setul 2 a punctat de-abia la 0-5.

Barty a egalat acum palmaresul direct cu Kerber – 2-2 – a obţinut prima victorie din acest sezon la o jucătoare din top 10 WTA şi a 5-a a carierei. Interesant, că 3 din precedentele 4 victorii – toate în 2017 – fuseseră obţinute la Wuhan: Konta (7) – tur 2, Plíšková (4) – sferturi şi Ostapenko (10) – semifinale.

Angelique Kerber pierduse anul trecut în primul tur, aşa că adună totuşi 50 de puncte nete după acest turneu.

În sferturile de finală, Ashleigh Barty o va întâlni pe învingătoarea din partida Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, 39) – Petra Kvitova (Cehia, 5) [5], care este acum în decisiv.