Credit Foto: Jimmie48 Photography / Tenis Dunyasi Magazine

În primul sfert de finală jucat pe jumătatea superioară a tabloului WTA Premier 5 “Internazionali BNL d’Italia”:

Maria Sharapova (Rusia, 40) – Jelena Ostapenko (Letonia, 6) [5] 6-7(6), 6-4, 7-5

Partida a durat 3h10′.
În primul set, Ostapenko s-a despris la 5-2, scor la care a avut două mingi de set, ratate pe serviciul Sharapovei. A mai ratat încă două la 5-4, tot pe serviciul adversarei, pentru ca în tie-break să fie nevoită să salveze una la 5-6. Letona a câştigat până la urmă setul, dar efortul avea să se resimtă în următoarele două manşe, când în pofida unei rezistenţe încrâncenate i-a lipsit zvâcnirea în momentele hotărâtoare, fiind afectată şi de probleme fizice.
În setul decisiv, ea a salvat două mingi de meci pe propriul serviciu, dar două jocuri mai târziu a trebuit să se recunoască învinsă.

Maria Sharapova progresează până pe locul 29 în clasamentul live şi va juca în semifinale cu învingătoarea din partida Simona Halep (1 WTA) [1] – Carolina Garcia (Franţa, 7) [7], care se va disputa după sfertul de finală Kei Nishikori (Japonia, 24) – Novak Djokovic (Serbia, 18) [11].