Credit Foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro

Schimbarea adversarelor a fost de bun augur pentru perechea Olaru / Kichenok, care s-a calificat în optimile de finală, după:

Lyudmyla Kichenok (Ucraina, 54) / Raluca Olaru (32) – Lauren Davis (208) / Alison Riske (129) (ambele SUA) [Alt] 5-7, 6-2, [10-6]

Partida a durat 1h36′.
În prima manşă Kichenok / Olaru au egalat de la 2-5, salvând şi două mingi de set la 4-5, dar au pierdut în prelungiri.
Apoi, n-au mai avut emoţii nici în setul doi, nici în tie-break-ul de meci când au luat avansuri confortabile şi apoi şi le-au apărat.

Raluca şi Lyudmyla acumulează câte 120 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 20.700 USD şi vor întâlni în optimile de finală perechea învingătoare din Nadiia Kichenok (Ucraina, 50) / Anastasia Rodionova (Australia, 53) – Gabriela Dabrowski (Canada, 18) Yifan Xu (China, 19) [7], care se va disputa mâine.