3 Slideshow-uri a câte 5 imagini

Prima semifinală a turneului masculin de la Wimbledon 2017 s-a încheiat cu victoria favoritului Marin Cilic, deşi începutul îi fusese favorabil eroului acestei ediţii, Sam Querrey.

Pînă la urmă a triumfat acurateţea loviturilor lui Cilic, dar şi forţa lui mentală, conferită probabil şi de experienţa căpătată la un asemenea nivel.

De altfel şi protagonistul a fost mulţumit de cum a răspuns psihic solicitărilor din semifinală:

Forţa mea mentală a fost la un nivel extrem de înalt, considerând că amândoi am jucat tenis la un nivel excelent în primul set. Nivelul a fost absolut incredibil la amândoi. M-am regrupat după primul set şi am simţit că sunt foarte bun în momentele critice. Chiar şi break-ul din setul 4 l-am recuperat. Cred că am jucat foarte bine de-a lungul întregii partide.

Marin Cilic s-a calificat astfel în cea de-a doua lui finală la un turneu de Mare Şlem, după cea câştigată la US Open 2014, atunci când în semifinale trecea de Roger Federer şi în finală de Kei Nishikori.

Marin Cilic (Croaţia, 6) [7] – Sam Querrey (SUA, 28) [24] 6-7(8), 6-4, 7-6(3), 7-5

Partida a durat 2h56′.
În setul 4, Querrey luase avans de un break, dar Cilic l-a prins din urmă la 4 egal şi a restabilit egalitatea.