Două Slideshow-uri a câte 5 imagini

Victoria Azarenka, adversara Simonei Halep din optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, a avut destul de furcă în partida de astăzi cu Heather Watson, aflată într-o formă bună la această ediţie:

Victoria Azarenka (Belarus, 683 WTA) – Heather Watson (102) [WC] 3-6, 6-1, 6-4
Partida a durat 2h5′.

Condusă cu 4-1, în primul set, Vika a revenit 3-4, dar şi-a pierdut imediat serviciul şi apoi manşa.
Ea a câştigat clar setul 2, dar decisivul a fost echilibrat: s-a mers cu serviciul până la 3-3, când o serie de 3 break-uri, începută şi terminată de Vika a stabilit învingătoarea.

În urma acestui rezultat, fosta lideră a ierarhiei WTA, timp de 51 de săptămâni: 19 între 30 ianuarie 2012 – 10 iunie 2012 şi 32 între 9 iulie 2012 – 17 februarie 2013 progresează pe un temporar loc 198 în clasamentul live (în zona aceasta sunt în curs de desfăşurare turnee ITF).

Azarenka participă la Wimbledon graţie clasamentului protejat: 6 WTA.

Palmaresul cu Simona Halep îi este favorabil datorită celor două victorii din 2012: WTA Premier 5 Doha (R16 / hard): 6-3, 6-1 şi WTA International Linz (R16 / hard): 6-1, 6-1, dar în “epoca modernă” a Simonei, jucătoarea noastră a câştigat la US Open 2015 (hard / QF): 6-3, 3-6, 6-4