4 Slideshow-uri a câte 5 imagini: Schwartzman, Carreño Busta, Querrey şi Anderson

Optimile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului l-au adus la rampă doar pe Diego Schwartzman, care l-a eliminat pe capul de serie 16 şi confirmă astfel anul bun – sferturi de finală lar turneele Masters 1000 de la Monte Carlo şi Montréal (când îl elimina pe Thiem) şi victoria la Cilic [5] din runda precedentă – cu primul sfert de finală la un turneu de Mare Şlem.
Pablo Carreño Busta va juca în cel de-al doilea sfert de finală la un turneu de Mare Şlem, după Roland Garros 2017, până anul acesta el netrecând de turul 3 la cele mai importante turnee.
Kevin Anderson a mai fost în 2015 în sferturi la US Open.
Sam Querrey vine după semifinala
 de la Wimbledon.

Rezultale celor 4 partide au fost:

Sam Querrey (SUA, 21) [17] – Mischa Zverev (Germania, 27) [23] 6-2, 6-2, 6-1 în 1h16′

Kevin Anderson (Africa de Sud, 32) [28] – Paolo Lorenzi (Italia, 40) 6-4, 6-3, 6-7(4) 6-4 în 2h57′

Pablo Carreño Busta (Spania, 19) [12] – Denis Shapovalov (Canada, 69) [Q] 7-6(2), 7-6(4), 7-6(3) în 2h54′

Partida a durat 2h57′.
Simetria nu a constant doar în scor, ci şi în durata identică a fiecărui set: 58′.
În primul set, Shapovalov a condus cu 4-2, a fost egalat la 4 şi pe serviciul lui Carreño a avut 3 mingi de set la 6-5.
În setul doi, a fost rândul spaniolului să conducă 3-1 şi să fie prins în urmă de canadian la 5.
În setul 3, Shapovalov a luat avans (un break înainte), dar Carreño a egalat la 3 şi apoi s-a mers cu serviciul până în invitabilul tie-break.

Diego Schwartzman (Argentina, 33) [29] – Lucas Pouille (Franţa, 20) [16] 7-6(3), 7-5, 2-6 6-2 în 2h36′

*

Aşadar sferturile de finală de pe această jumătate a tabloului vor fi:

Sam Querrey (SUA, 21) [17]Kevin Anderson (Africa de Sud, 32) [28]

Pablo Carreño Busta (Spania, 19) [12] Diego Schwartzman (Argentina, 33) [29]

Astăzi se vor disputa optimile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului.