Credit foto: sina.com

Ieri s-au disputat (aproape toate) partidele turului 3 de pe jumătatea superioară a tabloului ATP Masters 1000 “Miami Open presented by Itaú”.

Evenimentele care au atras atenţia au fost:

• partida Tomas Berdych (Cehia, 13) [10] – Frances Tiafoe (SUA, 63) s-a întrerupt din cauza unei averse de ploaie violente căzută la ora locală 2.13 AM la scorul 7-6(2), 2-6, 4-5, americanul la serviciu.
  • Denis Shapovalov reconfirmă progresul accelerat din ultimele luni şi îl elimină pe Sam Querrey (SUA, 14) [11]: 6-4, 3-6, 7-5 după 2h23′.

La prima lui participare la Miami Open, canadianul în vârstă de 18 ani va juca în al doilea sfert de finală al carierei la un turneu Masters 1000, după cel de la Montréal 2017, când ajungea în semifinale.

• Adversarul din optimi al lui Shapovalov va fi colegul de Next Gen, Borna Coric [29] – semifinalistul de la Indian Wells – cel care a avut nervii tari în partida de ieri cu Jack Sock (11) [8]: croatul a pierdut primul set după ce a condus cu 5-2 şi a ratat două mingi de set la 5-4 (aflat la primire).
    Contarperformanţă pe care a repetat-o şi în setul 2, tot la 5-4 şi tot la primire.
    Dar s-a redresat la timp, a câştigat tie-break-ul şi apoi s-a desprins de la 3-3 în decisiv: 5-7, 7-6(4), 6-3 după 2h49′.
  • Fernando Verdasco [31] trece la mare luptă de autorul eliminării lui Federer, Thanasi Kokkinakis (Australia, 175) [Q] 3-6, 6-4, 7-6(4) după 2h54′ şi după ce spaniolul a revenit în tie-break-ul decisiv de la 0-3.