Credit Foto: internationaux-strasbourg.fr

În primul tur (R32) al turneului WTA International “Internationaux de Strasbourg”:

Mihaela Buzărnescu (33) [4] – Magda Linette (Polonia, 68) 4-6, 7-6(1), 6-3

Partida a durat 2h48′.

După ce pierdut primul set, Mihaela s-a văzut condusă şi în al doilea, cu 4-2. A egalat, dar Linette a mai reuşit un break şi a servit pentru meci la 5-4. De la 30 egal, Mihaela a câştigat două puncte cruciale şi a dus setul în tie-break, unde s-a impus categoric.
Şi în decisiv, poloneza a condus cu 3-1, dar de data aceasta, jucătoarea noastră a risipit orice emoţie, câştigând următoarele 5 jocuri.

Mihaela acumulează 30 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 2.742 € pentru calificarea în optimile de finală, unde o va întâlni pe învingătoarea din partida Andrea Gamiz (Venezuela, 252) – Elena Rybakina (Rusia, 221) [LL], care se va disputa mai târziu.