Irina în timpul partidei de astăzi
Credit foto: istanbulcup.org

Adversara Irinei Begu din turul 1 (R32) al turneului WTA International “TEB BNP Paribas Istanbul Open” a confirmat iniţial forma bună în care se află, a intrat mai bine în partidă şi a ajuns să conducă 5-2 (un break înainte). La acel scor, Irina a salvat o minge de set pe propriul serviciu şi apoi încă trei pe serviciul slovenei în jocul următor, pentru a prelua apoi iniţiativa şi a realiza break-ul hotărâtor în ultimul joc al manşei la a 4-a minge de set.
În setul doi, Irina a dominat categoric şi a completat astfel o serie impunătoare de 11 jocuri câştigate consecutiv, datorită unui joc spectaculos şi exact, dar şi graţie prăbuşirii psihice a adversarei.

Irina acumulează 30 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 3.400 USD pentru calificarea în optimile de finală, unde o va întâlni pe Christina McHale (SUA, 88, clasament maxim: 24 WTA / august 2012, 25 de ani), cu care are un palmares favorabil: 2-1.

Christina McHale a trecut ieri, în primul tur de Mona Barthel (Germania, 65): 7-6(4), 4-6, 6-3 în 2h22′.

Irinei Begu (37 WTA) [7] – Dalila Jakupovic (Slovenia, 130) 7-5, 6-0 în 1h44′.