Credit Foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro şi Jimmie48 Photography / Womens Tennis Blog

Fizicul Monicăi Niculescu a cedat la al 5-lea meci disputat la WTA Premier Mandatory “Miami Open presented by Itaú”.

După ce în partida din turul 3 (R32) al turneului, Monica a câştigat al 9-lea set din tot atâtea disputate, oboseala a început să-şi spună cuvântul.
Monica a început tie-break-ul acestui prim set al partidei cu un voleu genial, care a obligat-o inclusiv pe Stephens s-o aplaude (videoclip la sfârşitul ştirii).
Mai devreme în meci, jucătoarea noastră reuşise să revină de la 1-4 (un break în urmă).

În manşa a doua, Monica şi-a mai creat totuşi destule şanse. La 2-1 a ratat două mingi de break, a recuperat imediat serviciul pierdut în jocul 5 pentru a egala la 3, dar de acolo n-a mai câştigat niciun joc, deşi în a luptat cu înverşunare şi şi-a mai creat şi alte oportunităţi.
În sfârşit, chinuită de dureri la spate Monica s-a retras la 0-4 în setul decisiv.

Sloane Stephens (SUA, 12 WTA) [13] Monica Niculescu (70 WTA) [Q] 6-7(2) , 6-3, 4-0 retragere după 2h40′

Primul set a durat 1h17′ şi al doilea 57′.

Monica rămâne după acest turneu cu realizările din tururile precedente: 95 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 47.170 USD.