Credit Foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro

În partida contând pentru primul tur (R96) al turneului WTA Premier Mandatory “Miami Open presented by Itaú”, Monica Niculescu a obţinut a 3-a victorie aici – după cele două din calificări – fără să piardă vreun set.

Monica Niculescu (70 WTA) [Q] – Yulia Putintseva (Kazahstan, 75) 6-2, 6-4

Partida a durat 1h38′.
Monica a fost permanent în control, datorită unui joc excelent la retur – 3-1 la break-uri în primul set, 3-2 în al doilea – şi a destabilizat-o pe kazahă variind mereu lungimile mingilor trimise. Şi labilitatea psihică binecunoscută a adversarei a fost de folos, căci Putintseva şi-a compromis deseori şansele, urmare a erorilor cauzate de o agitaţie excesivă.
Un meci foarte frumos, în care jucătoarea noastră a confirmat pofta de joc pe care a arătat-o în ultima vreme.

Credit Info: wtatennis.com

Monica acumulează 65 puncte WTA (cele 30 din calificări incluse) – 10 la ediţia trecută (tur 1) – va fi răsplătită cu un premiu financiar în valoare de 25.465 USD şi o va întâlni în turul 2 (R64) pe Magdalena Rybarikova (Slovacia, 18) [17], cu care are un palmares favorabil: 5-3:

Credit Info: itftennis.com