Simona Halep a obţinut astăzi a 3-a victorie la WTA Premier Mandatory “BNP Paribas Open.
În optimile de finală ale turneului:

Simona Halep (1 WTA / 9 octombrie 2017, 26 de ani) [1] – Qiang Wang (China, 55) 7-5, 6-1

Partida a durat 1h15′.
După un început de meci ezitant, mai ales pe propriul serviciu, în care nu a reuşit să se desprindă nici pe teren, nici pe tabelă, de mobila şi vivacea chinezoaică, Simona şi-a eliberat energia negativă ce părea să o domine datorită intervenţiei lui Darren Cahill.
Antrenorul i-a acordat asistenţa pe teren la 4-5 în setul 1 şi de acolo până la sfârşit Simona a câştigat 9 jocuri şi a pierdut doar unul.

Credit Info: wtatennis.com

Simona Halep obţine 215 puncte WTA pentru calificarea în sferturile de finală şi un premiu financiar în valoare de 167.195 USD.

Următoarea adversară a liderului WTA va fi Petra Martic (Croaţia, 51, clasament maxim: 42 / iunie 2012, 27 de ani), care astăzi a învins-o pe Marketa Vondrousova (Cehia, 54): 6-3, 7-6(4) în 1h21′.

Simona are un palmares egal: 1-1 cu Martic.