Credit Foto: Jimmie48 Photography / Tenis Dunyasi Magazine

Simona Halep a mai obţinut astăzi o victorie la turneul WTA Premier 5 “Qatar Total Open”.

În partida contând pentru optimile de finală:

Simona Halep (2 WTA) [2] – Anastasija Sevastova (Letonia, 15) 6-4, 6-3

Partida a durat 1h5′.
Simona a dominat partida, chiar dacă rezistenţa adversarei a fost una consistentă. Încăpăţânată, aşa cum o ştim, Sevastova s-a apărat cu înverşunare, şi-a făcut jocul de slice, combinat cu drop-shot-uri. Scorul s-a strâns şi din cauza unor ezitări ale Simonei la serviciu, pe care şi l-a pierdut de două ori în setul 1 şi o dată în cel de-al doilea.
Totuşi, ea a jucat curat, inteligent, deseori spectaculos (vezi superba minge de meci, mai jos) şi a ridicat nivelul de atâtea ori de câte ori a fost nevoie,  în special în finalul partidei – când de la 2-3 (un break în urmă) a revenit cu 4 jocuri consecutive, ajutată şi de inspirata intervenţie a lui Andrei Pavel.

Credit Info: wtatennis.com

Simona acumulează 190 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 68.125 USD pentru calificarea în sferturile de finală, unde o va întâlni pe Catherine Bellis (SUA, 48, clasament maxim: 35 august 2017, 18 ani) [Q], care astăzi a eliminat-o pe Karolina Plíšková (5) [5].