Credit Foto: Ilian Telkedzhiev / LAP.bg via Instagram Marius

Marius Copil va juca astăzi al treilea meci la turneul ATP 250 Series “Diema Xtra Sofia Open”.

Partida contând pentru sferturile de finală este programată prima pe terenul central de la ora 12.00:

Marius Copil (93 ATP) – Gilles Müller (Luxemburg, 28, clasament maxim: 21 ATP / iulie 2017, 34 de ani) [3]

Palmares direct: 1-2

Credit Info: itftennis.com

Gilles Müller a avut cel mai bun sezon al carierei în 2017, an în care a câştigat şi primele titluri ATP: 250 Series Sydney şi 250 Series ‘s-Hertogenbosch, a jucat finala la ATP 250 Series Estoril, sferturi de finală la Wimbledon, după ce a trecut într-o partidă dramatică de Nadal şi semifinale la ATP 500 Series Queen’s, rezultate încununate de cea mai bună poziţionare în ierarhia ATP, la 34 de ani.

În 2018, Müller a început mai lent: înfrângere în primul tur la ATP 250 Series Brisbane la Hyeon Chung (58), victorie la John Millman (127), fiind apoi eliminat în sferturi de Benoît Paire la ATP 250 Series Sydney şi două tururi trecute la Australian Open, după victorii obţinute la Malek Jaziri (100) şi Federico Delbonis (67), înainte de a fi oprit de Carreño Busta.

La Sofia avut BYE în primul tur şi ieri a câştigat greu la Andreas Seppi (Italia, 77): 4-6, 7-6(5), 7-6(2) în 2h33′.