Gabi în timpul partidei de astăzi
Credit Foto: engieopendelimoges.fr

Gabriela Ruse a obţinut cea de-a treia victorie – fără să piardă vreun set – la WTA 125k (Challenger)  “ENGIE Open de Limoges”!

După cele două succese din calificări, astăzi în turul 1 (R32) pe tabloul principal:

Gabriela Ruse (248 WTA) [Q] – Viktoria Kuzmova (Slovacia, 132) 6-2, 6-2

Partida a durat 59′.
Doar în startul partidei a fost ezitantă Gabi, când şi-a pierdut serviciul în primul joc. Dar ea revenit imediat: 3-1, apoi a urmat ultimul break al slovacei care s-a apropiat la 3-2.
Jucătoarea noastră a închis setul cu 3 jocuri decise la mare luptă, iar în manşa a doua nu şi-a pierdut serviciul şi a câştigat de două ori pe serviciul adversarei.

Calificarea în turul 2 îi aduce Gabrielei 15 puncte WTA – care se adaugă celor 6 dobândite în calificări – şi un premiu financiar în valoare de 1.513 €.

Următoarea adversară a lui Gabi va fi o jucătoare româncă, învingătoarea din partida Monica Niculescu (100 WTA) [5]Alexandra Dulgheru (190), care se dispută acum.