Două Slideshow-uri a câte 5 imagini

În a doua partidă din Grupa Eltingh / Haarhuis a probei de dublu la Turneul Final ATP Londra 2017:

Pierre-Hugues Herbert / Nicolas Mahut (ambii Franţa) [6] – Jean-Julien Rojer (Olanda) / Horia Tecău (România) [3] 1-6, 7-6(7), [10-8]

Partida a durat 1h44′.
Rojer / Tecău au făcut un prim set magnific, cu foarte puţine erori şi cu un joc de mare rafinament, în special la fileu.
În manşa a doua, francezii au jucat din ce în ce mai bine, în pofida unei accidentări uşoare suferite de Mahut la mână, iar Horia şi Jean-Julien au riscat mai puţin, parcă prea încrezători că lucrurile vor merge în favoarea lor, după reuşitele din primul set.
Şi era cât pe-aci să fie aşa, căci la 4-4 au avut 3 mingi de break, la ultima Rojer ratând un voleu de lângă fileu.

Aşa însă, s-a mers cu serviciul până în tie-break, când la 6-5 Rojer / Tecău au avut minge de meci pe serviciul adversarilor. Dar au ratat-o şi la 7-7 Horia a făcut dublă greşeală, oferind adversarilor o minge de set, pe care aceştia au fructificat-o.
În super tie-break s-a mers cap la cap până la 8-8 şi acum a venit rândul lui Jules să facă o dublă greşeală pentru minge de meci în favoarea perechii Herbert / Mahut, transformată de aceştia imediat în victorie.

Rojer / Tecău vor juca următoarea partidă cu învinşii din primul meci al zilei, Kontinen / Peers [2].