Roger Federer s-a calificat astăzi în cea de-a 13-a semifinală la ATP 500 Series “Gerry Weber Open” care se dispută la Halle. Celelalte cifre ale lui Roger la Halle sunt: 8 titluri, 10 finale şi 57 de victorii.
Adversar în această fază îi va fi rusul Karen Khachanov (38 ATP, 21 de ani), care la începutul turneului s-a antrenat cu “Il Maestro”, şi apoi a postat fotografia de mai jos pe Twitter cu mesajul:
Mulţumesc pentru antrenamentul de astăzi. Este mereu o onoare să joci cu un asemenea mare campion.
Astăzi, în sferturile de finală, Federer l-a învins pe cel ce-i îi uzurpase anul trecut locul pe tronul de la Halle:
Roger Federer (Elveţia, 5) – Florian Mayer (Germania, 134) 6-3, 6-4
Partida a durat 1h16′.
Câte un break în fiecare set i-au fost suficiente lui Roger ca să-l învingă pe Mayer, care a opus, totuşi, o rezistenţă dârză la sfârşitul primei manşe când a salvat la 2-5, 3 mingi de set.
Mingea de meci, un rever măiastru al lui Federer şi un raliu de şcoală veche:
How Federer booked his place in his THIRTEENTH Halle semi-final ?#GerryWeberOpen pic.twitter.com/k6vyv7LwWh
— Tennis TV (@TennisTV) 23 giugno 2017
A Roger Federer backhand masterclass ?#GerryWeberOpen pic.twitter.com/0emGih9zer
— Tennis TV (@TennisTV) 23 giugno 2017
Old-school brilliance from Federer and Mayer ?#GerryWeberOpen pic.twitter.com/HTlBh2qt6s
— Tennis TV (@TennisTV) 23 giugno 2017