Aseară, în primul tur (R96) al turneului WTA Premier Mandatory “BNP Paribas Open”:

Mariana Duque-Mariño (Columbia, 112 WTA) [Q] Patricia Ţig (99 WTA) [Q] 6-4, 0-6, 6-4

Partida a durat 2h10′

Credit Info: wtatennis.com

Meci complicat, cu un prim set care s-a încheiat într-un ghem interminabil – 8 egalităţi – în care Duque-Mariño a fructificat a 6-a minge de set, dar şi Patricia a avut 5 şanse de a face re-break şi de egala la 5. A urmat dezlănţuirea Patriciei din setul 2, neconfirmată în setul decisiv, când a reuşit să ţină pasul cu adversara ei doar până la 3-3.

Patricia încheie turneul cu un plus net de 28 puncte WTA – total în clasamentul live: 636 de puncte – şi aşteaptăm rezultatele jucătoarelor care mai sunt în turnee în urma ei ca să vedem dacă va înregistra de luni într-o săptămână un nou maxim al carierei.