În primul tur (R16) al probei de dublu la turneul  WTA International “BGL BNP Paribas Luxembourg Open”:

Monica Niculescu (18) / Patricia Ţig (258) – Anna Lena Grönefeld (Germania, 30) / Kveta Peschke (Cehia, 53) [3] 7-6(4), 6-3

Partida a durat 1h33′.

Credit Info: wtatennis.com

Inepuizabila Monica, neafectată de partida dramatică pe care o câştigase mai devreme, a avut şi în acest meci parte – alături de Patricia – de un prim set agitat, căci adversarele le-au stat mereu aproape, în tie-break, ele revenind ameninţător de la 6-1 la 6-4, înainte ca jucătoarele noastre să tranşeze setul în favoarea lor. În manşa a doua însă, ele şi-au făcut viaţa ceva mai uşoară şi s-au desprins decisiv la 4-3.

Să nu uităm că Grönefeld / Peschke sunt proaspăt finaliste la WTA Linz şi au împreună 3 titluri WTA şi alte 5 finale, începând cu anul 2012.

Adversarele din sferturile de finală ale perechii Niculescu / Ţig vor fi americancele Ashley Weinhold (182) / Caitlin Whoriskey (158).