Rezumatele partidelor Kerber – Kvitova şi Kontaveit – Mladenovic, la sfârşitul ştirii

Credit Foto: porsche-tennis.de

Doar doi capi de serie au fost eliminaţi până acum la WTA Premier “Porsche Tennis Grand Prix” care se dispută la Stuttgart, turneul încheindu-şi ieri partidele primului tur, Simona Halep [1] fiind prima jucătoare calificată în sferturi.

Angelique Kerber s-a revanşat pentru înfrângerea suferită duminică, în aceeaşi sală, în întâlnirea de Fed Cup, iar Coco Vandeweghe şi-a dominat categoric colega, alături de care se calificase tot duminică în finala competiţiei pe echipe şi Sloane îşi continuă parcursul slab la turneele ce nu se dispută în Americi, e adevărat după victoriile la Mladenovic şi Parmentier de la Aix-en Povence, care au asigurat succesul echipei SUA.

Angelique Kerber (Germania, 12) – Petra Kvitova (Cehia, 10) [8] 6-3, 6-2

Partida a durat 1h17′.
Nicun break pentru Petra şi câte două în fiecare set pentru Angie, care o va întâlni în optimi pe Anett Kontaveit (Estonia, 31). Estona a eliminat-o ieri pe Kristina Mladenovic (Franţa, 20): 5-7, 7-6(3), 7-6(5) în 3h2′, după ce a salvat două mingi de meci la 4-5 în setul 2. Interesant şi că în primul set 9 jocuri au fost câştigate cu returul.

Angelique Kerber va redeveni de luni prima jucătoare din Germania în clasamentul WTA, căci o va depăşi pe Julia Görges, eliminată ieri.

*

Coco Vandeweghe (SUA, 16) [WC] – Sloane Stephens (SUA, 9) [7] 6-1, 6-0

Partida a durat 56′.
Stephens a început cu un break, dar Vandeweghe a câştigat următoarele 12 jocuri, 6 dintre ele jucându-se la avantaje.
Ea va juca în optimi cu Laura Siegemund, învingătoarea urmând să o întâlnească în sferturi pe Simona Halep.