Credit Foto: internationaux-strasbourg.fr

Ca de obicei, atunci când face un turneu bun la simplu, Mihaela Buzărnescu “dublează” performanţa şi în proba pe echipe. Mai ales când are o parteneră redutabilă alături – ca acum – în persoana Ralucăi Olaru.

Ele au obţinut astăzi a doua victorie la WTA International “Internationaux de Strasbourg”.

În partida contând pentru sferturile de finală:

Mihaela Buzărnescu (61 WTA la dublu) / Raluca Olaru (42) – Kaia Kanepi (Estonia, – ) / Katarzyna Piter (Polonia, 256) 6-1, 6-4

Partida a durat 1h6′.
În primul set, după un schimb de break-uri la începutul partidei, Mihaela şi Raluca au câştigat 5 jocuri la rând, iar în al doilea, româncele s-au distanţat la 5-3, adversarele au revenit, dar “ale noastre” au încheiat imediat cu un break.

Mihaela şi Raluca vor fi recompensate cu câte 110 puncte WTA şi vor împărţi un premiu financiar în valoare de 2.770 € pentru calificarea în semifinale. Adversarele lor vor fi determinate după disputarea unui meci din optimi şi apoi a celui din sferturi.

Mihaela este sigură şi de un nou maxim al clasamentului în proba de dublu – cel puţin locul 58 WTA.

*

În altă partidă din sferturile de finală:

Nadiia Kichenok (Ucraina, 44) / Anastasia Rodionova (Australia, 47) [3] Jaqueline Cristian (244 WTA la dublu) / Sofia Kenin (SUA, 215)  6-3, 5-7, [10-7] în 1h33, după o frumoasă rezistenţă a tinerelor Jaqueline şi Sofia, în faţa valoroaselor şi oricum mult mai experimentatelor lor adversare.