Credit Foto: Twitter @Tennis Atlantic

Ana Bogdan a obţinut a doua victorie categorică în calificările turneului WTA Premier “Connecticut Open”care se dispută la New Haven.

Ana Bogdan (78 WTA) – Anna Blinkova (Rusia, 101) 6-3, 6-0

Partida a durat 1h15′.
Ana s-a distanţat în primul set la 5-2, după ce a câştigat de două ori cu returul, adversara ei nereuşind să recupereze decât un break, iar în setul doi, doar unul din cele 6 jocuri câştigate la rând de jucătoarea noastră a avut nevoie de prelungiri.

18 puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 2.520 USD deocamdată pentru Ana, care va juca pentru un loc pe tabloul principal cu învingătoarea din partida Rebeca Peterson (Suedia, 72) – Sofia Kenin (SUA, 67), care se dispută acum.

*

A fost tras la sorţi şi tabloul de dublu, unde 3 jucătoare românce vor evolua în două perechi. Ele vor avea următoarele partide în primul tur:

Irina Begu (24 WTA la dublu) / Monica Niculescu (33) [4]Nadiia Kichenok (Ucraina, 37) / Ansatasia Rodionova (Australia, 47)

Darija Jurak (Croaţia, 57) / Raluca Olaru (49) – Dalila Jakupovic (Slovenia, 51) / Renata Voracova (Cehia, 73)

Ana, la unul din magazinele sponsorului ei, producătorul de ceasuri de lux, TAG Heuer

Credit Foto: Instagram Ana