Credit Foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro

O lăsasem pe Ana Bogdan aseară, în turul 2 al calificărilor turneului WTA Premier “Connecticut Open” care se dispută la New Haven.

În cursul nopţii ea a obţinut un rezultat excepţional:

Ana Bogdan (124) – Johanna Larsson (Suedia, 55, clasament maxim: 45 WTA / septembrie 2016, 29 de ani) [5] 6-3, 6-7(3), 6-4

Partida a durat 2h14′.
Ana şi-a adjudecat primul set datorită singurului break al manşei, pe care l-a făcut în jocul 4.
În setul 2, ea a egalat la 2 de la 0-2, apoi s-a mers cu serviciul până în tie-break-ul adjudecat de Larsson.
În decisiv, Ana a condus mereu, datorită jocului câştigat pe serviciul adversarei în al doilea ghem: 3-0, 5-2. Suedeza a făcut re-break în ghemul 9 şi s-a apropiat la 5-4, dar jucătoarea noastră i-a oprit revenirea şi şi-a adjudecat partida cu un nou break, la a 5-a minge de meci, salvând în acest dramatic ultim joc şi două oportunităţi ale lui Larsson de a egala.

Ana Bogdan acumulează 18 puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 2.440 USD pentru calificarea în ultima rundă şi va juca pentru un loc pe tabloul principal cu Kateryna Bondarenko (Ucraina, 106, fostă 29 WTA / octombrie 2010, 31 de ani), care în turul 2 a trecut de Lara Arruabarrena (Spania, 62) [9]: 6-3, 6-1 în 1h12′.
Ana nu a mai întâlnit-o pe Bondarenko până acum.

Partida este programată a doua pe Granstand, unde sesiunea va începe la ora 18.00, aşadar o oră apoximativă de start ar fi 19.30.

*

Irina Begu (58) [6] a câştigat în turul 1 al calificărilor: 6-1, 6-4 cu Viktorija Golubic (Elveţia, 101), dar în turul 2 a pierdut la Jana Čepelová (Slovacia, 92, fostă 50 WTA / mai 2014): 6-2, 7-6(3) pentru aceasta din urmă, după 1h33′.
Irina a condus în manşa a doua – datorită a două break-uri – cu 5-1 şi a avut o minge de set la 5-3. Slovaca a salvat-o, a continuat revenirea şi a egalat. Irina a făcut 6-5, dar Čepelová a egalat din nou şi a câştigat şi tie-break-ul.