Raluca Olaru şi partenera e din Croaţia au început foarte bine turneul WTA Premier “VTB Kremlin Cup”, obţinând o victorie categorică în primul tur (R16), în faţa unei echipe cu o finală la activ – International Acapulco – anul acesta:

Darija Jurak (Croaţia, 59) / Raluca Olaru (52) – Kaitlyn Christian (51) / Sabrina Santamaria (56) (ambele SUA) 6-3, 6-1

Partida a durat 1h3′.
Raluca şi Darija au câştigat de 4 ori cu returul în primul set, pierzându-şi de două ori serviciul, ceea ce nu li s-a mai întâmplat în setul 2, astfel că două break-uri le-au fost suficiente. De notat că la 5-0 echipa româno-croată a ratat 4 mingi de meci pe serviciul adversarelor.

Raluca şi Darija acumulează câte 100 de puncte WTA, vor împărţi un premiu financiar în valoare de 7.529 USD şi le vor întâlni în sferturile de finală pe învingătoarele din partida Nadiia Kichenok (Ucraina, 39) / Anastasia Rodionova (Australia, 48) – Raquel Atawo (SUA, 29) / Anna-Lena Grönefeld (Germania, 26) [2], care nu se dispută astăzi.