În optimile probei de dublu a turneului WTA Premier Mandatory de la Miami, perechea formată din Monica Niculescu şi Margarita Gasparyan (Rusia) au reuşit o performanţă excepţională: au învins cel mai valoros dublu din circuit!

Monica Niculescu (32 WTA la dublu) / Margarita Gasparyan (52) – Martina Hingis (1) [1] / Sania Mirza (1) [1] 6-4, 6-2

Partida a durat 1h7′ şi a fost la discreţia perechii româno-ruse. Ele nu le-au permis niciodată liderelor mondiale să le fie egale pe tabela de scor: 2-0, 5-1, 5-4, 6-4 în primul set 5-0, 5-2, 6-2 în cel de-al doilea.

Aceasta este de-abia a treia înfrângere din 2016 a perechii Hingis / Mirza.

În sferturile de finală, Monica şi Margarita vor întâlni perechea Vania King (SUA, 69) / Alla Kudryavtseva (Rusia, 27)