Irina Begu şi Simona Halep aveau 1-0 la seturi, dar erau conduse cu 5-1 în setul 2 al partidei din optimile de finală ale turneului WTA Premier Mandatory “Mutua Madrid Open”.
Toată lumea se pregătea de super tie-brek – mai ales că româncele au avut de înfruntat şi o minge de set la acel scor –  doar Irina şi Simona nu, căci urmau să câştige 6 ghemuri la rând şi să se califice în sferturile de finală în doar două seturi!

A două victorie a zilei pentru fiecare dintre ele, după cele de la simplu, şi a doua revenire de senzaţie pentru Simona Halep.

Simona Halep are şi satisfacţia că de luni va intra în top 100 WTA la dublu – datorită celor 215 puncte obţinute – pentru prima dată în carieră (clasamentul actual era şi cel maxim). Ea ocupă pentru moment locul 86 şi mai poate pierde cel mult două locuri, în cel mai defavorabil caz.
Irina are de apărat semifinala de la Roma 2016 (/ Monica Niculescu) – 350 de puncte, astfel că este încă pe deficit.

În sferturile de finală, Irina şi Simona le vor întâlni pe Sania Mirza / Yaoslava Shvedova [4]

Rezultatul partidei de astăzi:

Irina Begu (115) / Simona Halep (114) – Nao Hibino (Japonia, 50) / Alicja Rosolska (Polonia, 38) 6-2, 7-5