În primul tur al calificărilor turneului WTA Premier Mandatory – cu premii în valoare de 5.300.951 USD – “Mutua Open Madrid”:

Patricia Ţig (134) – Nicole Gibbs (74 WTA) [10] 7-5, 7-6(6) în 1h53′

Victorie importantă pentru Patricia, căci în afară de faptul că Nicole Gibbs este mai clasată decât jucătoarea româncă, ea a avut un sezon 2016 bun până acum.

Partida de astăzi a fost una extrem de echilibrată şi Gibbs a venit mereu din urmă: în primul set a revenit de la 5-2 pentru Patricia la 5-5, iar în setul 2, după ce Patricia a salvat o minge de set la 5-6, în tie-break-ul setului 2, Gibbs a salvat două mingi de meci, înainte ca Patricia să o fructifice pe cea de-a treia. Cu atât mai mare este meritul Patriciei, care a rezistat psihic acestei desfăşurări a partidei.

În runda finală a calificărilor, Patricia o va întâlni pe învingătoarea din partida Julia Görges (57) [4] – Maria Sakkari (118), care va începe în curând.