Complicată partidă a avut Irina Begu astăzi, în primul tur al turneului WTA International “TEB BNP Paribas Istanbul Cup”. După ce Tatjana Maria a câştigat primul set cu 6-1, Irina Begu a echilibrat partida câştigând cu acelaşi scor manşa a doua.
În setul decisiv, nemţoaica a condus cu 4-2, dar jucătoarea noastră a renăscut pe final, a recuperat break-ul şi de la 4-5 a câştigat ultimele 3 ghemuri.
Luptă de gherilă, cu ambele jucătoare greşind mult, dar din nou – ca la meciul de Fed Cup cu Heather Waston – cu aceeaşi menţiune pentru Irina: faptul că în pofida unei forme sportive care este în suferinţă, ea se adună în momentele importante şi nu renunţă sub nicio formă la luptă.

30 de puncte WTA a dobândit Irina datorită calificării de astăzi, ea având doar un punct de apărat în această săptămână: tur 1 WTA International Rabat 2016.

Irina Begu (33 WTA) [3] – Tatjana Maria (Germania, 103) 1-6, 6-1, 7-5

Partida a durat 2h13′.

TM – IB

Credit Info: wtatennis.com

În optimi, Irina Begu o va întâlni pe învingătoarea din partida Kristina Kucova (Slovacia, 94) – Kirsten Flipkens (Belgia, 93), care tocmai a început.