Credit Foto: sina.com, Jimmie48 Photography / WTA, JohnHoin @SportPicts, MaxGao

Ziua de ieri la WTA Premier 5 “Western & Southern Open” s-a disputat printre picături – la propriu – astfel că tabloul sferturilor de finală a fost completat doar cu 5 jucătoare.

Trei dintre ele s-au calificat după ce au eliminat adversare mai bine cotate:

Elise Mertens (Belgia, 14) [15] – Sloane Stephens (SUA, 3) [3] 7-6 (8), 6-2

Partida a durat 1h41′.
Mertens a salvat două mingi de set la 4-6, a ratat una la 7-6 şi a mai salvat una la 7-8, înainte de a câştiga primul set.

Madison Keys (SUA, 13) [13] – Angelique Kerber (Germania, 4) [4] 2-6, 7-6(3), 6-4

Partida a durat 1h58′.

Aryna Sabalenka (Belarus, 34) – Caroline Garcia (Franţa, 5) [6] 6-4, 3-6, 7-5

Partida a durat 2h34′.
La fel ca în turul 2 (R32) – când salva două mingi de meci la Karolina Plíšková (9) – Sabalenka a salvat şi ieri una, tot la 4-5 în setul decisiv, după ce revenise de la 2-5 (un break în urmă). Ea şi-a adăugat astfel în palmares a doua victorie consecutivă la o jucătoare din top 10, a 4-a a carierei – toate în actualul sezon – şi este sigură de un nou maxim al clasamentului, cel puţin locul 31 (cel vechi: 32 WTA / iulie 2018).

Celelalte două meciuri care s-au încheiat în optimi sunt:

Petra Kvitova (Cehia, 6) [8] – Kristina Mladenovic (Franţa, 57) 6-4, 6-2

Partida a durat 1h28′.
Kvitova s-a calificat pentru prima dată după 2012, în sferturile turneului de la Cincinnati

Lesia Tsurenko (Ucraina, 44) – Ekaterina Makarova (Rusia, 49) 7-6(5), 6-2 în 1h51′.

Şi s-a mai încheiat o partidă întreruptă contând pentru turul 2 (R32):

Amanda Anisimova (SUA, 173) [WC] – Petra Martic (Croaţia, 51) 6-4, 6-3

Partida durat 1h43′.
Anisimova îşi continuă parcursul senzaţional – ţinând cont de vârsta ei, va împlini 17 ani pe 31 august – din acest sezon.

*

Astfel, tabloul (incomplet) al sferturilor de finală arată acum astfel:

Simona Halep (1 WTA) [1] / Ashleigh Barty (16) [16]Lesia Tsurenko (Ucraina, 44)

Madison Keys (SUA, 13) [13]Aryna Sabalenka (Belarus, 34)

Palmares direct: 0-0

*

Petra Kvitova (Cehia, 6) [8]Elise Mertens (Belgia, 14) [15]

Elina Svitolina (7) [5] / Amanda Anisimova (173) [WC] – Anett Kontaveit (30) / Kiki Bertens (17) întrerupt la scorul 3-6, 4-1 serveşte Bertens