Credit Foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro

În sferturile de finală ale probei de dublu la WTA Premier 5 Cincinnati:

Sania Mirza (India, 7) / Shuai Peng (China, 12) [4] Irina Begu (53 WTA la dublu) / Raluca Olaru (38) 6-3, 6-7(1), [10-3]

Partida a durat 1h40′.
Irina şi Raluca au stat aproape de adversarele lor pe tabelă, căci după un început defavorabil – 1-5 – s-au agăţat de prima manşă şi au salvat trei mingi de set la acel scor,  încă două la 2-5, pierzând de-abia la a 7-a minge de set.
Şi dacă în prima manşa revenirea lor a venit prea târziu, în cea de-a doua de la 1-3 au dus meciul în tie-break, pe care l-au câştigat clar, trecând şi prin întreruperea cauzată de ploaie.
N-au mai reuşit să opună o rezistenţă semnificativă în tie-break-ul de meci, dar parcursul lor – inclusiv setul câştigat aseară – este dătător de mari speranţe.

Mirza / Peng vor juca în semifinale cu învingătoarele din sfertul de finală:

Su-Wei Hsieh (Taipei, 70) / Monica Niculescu (19) – Lyudmyla Kichenok (64) / Lesia Tsurenko (258) (ambele Ucraina),

care nu s-a mai disputat ieri şi a fost reprogramată pentru astăzi, a doua de pe terenul 7, unde sesiunea va începe la ora 20.00, aşadar ora aproximativă de start va fi 21.30.

Semifinala ar urma să se dispute la noapte, după odihna cuvenită învingătoarelor din sferturi.