Al doilea cap de serie dintre primii 8 a fost eliminat astăzi, în prima zi a turneului WTA Premier Mandatory “China Open“.

În partida contând pentru primul tur (R61):

Aleksandra Krunić (Serbia, 63 WTA) – Elina Svitolina (Urcaina, 6) [6] 0-6, 6-4, 7-6(4)

Partida a durat 2h3′.
Svitolina a câştigat primele 9 jocuri ale partidei, dar de la 1-4 în setul 2 Krunić a reuşit la rându-i o serie de 5 ghemuri câştigătoare.
În decisiv, sârboaica a condus ostilităţile, având de 3 ori un break în faţă, dar a fost prinsă de fiecare dată din urmă – la 2- egal, la 3 egal şi la 6 egal – pentru ca în tie-break să se distanţeze începând cu 4-2.

Aceasta este a doua victorie la o jucătoare din top 10 în actualul sezon – a 4-a a carierei – pentru Aleksandra Krunić (25 de ani), care la începutul anului o elimina la WTA Premier Brisbane pe Muguruza (3).

Elina Svitolina juca anul trecut sferturi de finală aici, astfel că va pierde 205 (215-10) puncte în clasament..@KrunićAlex stages an incredible comeback at @ChinaOpen to stun Svitolina!