Astăzi, în sferturile de finală ale turneului WTA Premier Mandatory, “China Open”, Madison Keys a întrerupt seria de 8 victorii consecutive a Petrei Kvitova, dar cât de greu i-a fost!

În setul 2, Keys a servit la 6-5, dar de la 15-0 au urmat 4 puncte ale lui Kvitova, care şi-a adjudecat clar şi tie-breakul. În decisiv, Keys a condus cu 3-0, dar Kvitova a egalat şi de acolo s-a mers umăr la umăr până la 5-5 în tie-break.

Ultimele două puncte au propulsat-o pe Madison Keys în semifinalele turneului şi la o singură  victorie de Singapore, unde este pe locul 7 – a depăşit-o pe Cibulkova – cu 3527 de puncte. Semifinale, unde Madison Keys o va întâlni pe învingătoarea din meciul Johanna Konta – Shuai Zhang.

Madison Keys (SUA, 9) [8] – Petra Kvitova (Cehia, 11) [14] 6-3, 6-7(2), 7-6(5)