Monica în timpul partidei de astăzi
Credit Foto: engieopendelimoges.fr

Într-o partidă contând pentru optimile de finală ale turneului WTA 125k (Challenger) “ENGIE Open de Limoges”:

Monica Niculescu (100 WTA) [5]Gabriela Ruse (265 WTA) [Q] 6-4, 6-3

Partida a durat 1h34′.
În primul set, 7 din cele jocuri s-au câştigat cu returul şi Gabriela a revenit de la 1-4 la 4-4. A urmat o serie de 5 jocuri câştigate consecutiv de Monica, ea ajungând astfel la 3-0 în setul 2 şi apoi la 5-1. Gabi a mai avut o revenire, dar doar până la 5-3, Monica încheind pe serviciul adversarei la a 4-a minge de meci.

Monica acumulează 29 de puncte WTA şi 3.226 € pentru calificarea în sferturile de finală, unde o va întâlni pe învingătoarea din partida Alizé Cornet (Franţa, 38) [1] – Anna Blinkova (Rusia, 136), care se va disputa mâine.