S-au încheiat primele două partide din optimile de finală (R16) ale Wimbledon 2018.

Una dintre ele s-a încheiat cu eliminarea capului de serie 7, Karolina Plíšková, astfel că din top 10 WTA de la începutul turneului, doar Angelique Kerber (10) mai este încă activă în turneu:

Kiki Bertens (Olanda, 20 WTA) [20] – Karolina Plíšková (Cehia, 8) [7] 6-3, 7-6(1) în 1h38′

Coincidenţa face ca scorul să fi evoluat până la un anumit punct exact ca în partida Pliskovei din turul 3 cu Mihaela Buzărnescu: a pierdut primul set 3-6, a fost condusă în al doilea: 1-4, a egalat la 4, la 4-5, Bertens a fost (în două rânduri) la două puncte de victorie, Karolina a scăpat din nou, a dus setul în tie-break şi aici bizara asemănare se opreşte, căci jucătoarea din Olanda a dominat tie-break-ul, Plíšková reuşind să strecoare singurul punct la 0-5.

Kiki Bertens se califică pentru prima dată în sferturile de finală la Wimbledon şi a doua oară la un turneu de Mare Şlem – după Roland Garros 2016 – unde o va întâlni pe învingătoarea din partida Julia Görges (Germania, 13)  [13] Donna Vekic (Croaţia, 55).
Karolina Plíšková rămâne cu turul 3 cea mai bună performanţă la Wimbledon, oricum în progres, căci până în 2018 nu reuşise să treacă de turul 2.

*

Una din partidele sferturilor de finală este deja cunoscută:

Jelena Ostapenko (Letonia, 12 WTA) [12] Dominika Cibulkova (Slovacia, 33)

În optimi:

Jelena Ostapenko – Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 50) 7-6(4), 6-0 în 1h18′, după ce letona a revenir în primul set de la 0-3 şi 2-5 (două break-uri în urmă).

Jelena Ostapenko se califică pentru a doua oară la rând în sferturile de finală la Wimbledon şi pentru a 3-a oară la turneele de Mare Şlem, după Roland Garros 2017.

Dominika Cibulkova – Su-Wei Hsieh (Taipei, 48 WTA) 6-4, 6-1 în 1h22′

Dominika Cibulkova se califică pentru a 3-a oară în sferturile de finală ale Wimbledon, după ediţiile din 2011 şi 2016 şi pentru a 7-a oară la turneele de Mare Şlem.

Câştigătoarele partidelor din optimi vor fi recompensate cu 430 de puncte WTA şi premii financiare în valoare de 281.000 £, în timp ce învinsele se vor mulţumi cu 340 de puncte şi 163.000 £.