5 Slideshow-uri a câte 5 imagini

Primul sfert de finală de pe jumătatea superioară a tabloului US Open 2018 a fost unul echilibrat – cel puţin în prima lui parte – şi s-a încheiat cu rezultatul:

Juan Martín del Potro (Argentina, 3 ATP) [3] – John Isner (SUA, 11) [11] 6-7(5), 6-3, 7-6(4), 6-2

Partida a durat 3h31′.
Break-uri puţine la început – unul în primele 3 manşe – dar cu del Potro desprinzându-se decisiv în setul 4, după ce a câştigat cu returul în jocurile 2 şi 8.

Credit Info: usopen.org

Campionul din 2009 de la US Open, Juan Martín del Potro îşi consolidează locul 3 în clasamentul ATP, după ce s-a calificat în a 3-a semifinală aici – a doua consecutivă – şi în a 6-a la un turneu de Mare Şlem, dacă le adăugăm pe cele de la Roland Garros 2009 şi 2018, Wimbledon 2013.

*

Dar sfertul al doilea, încheiat târziu în noapte, a fost unul mai mult decât dramatic, oricare dintre combatanţi putând să-l câştige. Până la urmă a fost liderul ATP şi deţinătorul titlului acela:

Rafael Nadal (Spania, 1) [1] – Dominic Thiem (Austria, 9 ATP) [9] 0-6, 6-4, 7-5, 6-7(4), 7-6(5)

Partida a durat 4h48′
După dezastrul din primul set – în care niciun ghem nu a avut nevoie de avantaje şi care a durat doar 26′ – Rafa s-a redresat şi a preluat conducerea, deşi în setul 3 a fost în urmă cu un break.
Şi în setul 4 a fost primul care şi-a pierdut serviciul, dar acum revenirea nu i-a mai folosit, căci în tie-break Thiem a fost superior.
În decisiv s-a mers cu serviciul până în tie-break, unde uriaşa putere de luptă a lui Nadal a triumfat – datorită ultimelor 3 puncte ale partidei câştigate la rând – asupra unui Dominic Thiem, care a jucat astăzi superb şi ar fi meritat victoria în egală măsură.

Rafael Nadal s-a calificat astăzi în a 7-a semifinală la US Open şi în a 29-a la un turneu de Mare Şlem: 5 la Australian Open, 11 la Roland Garros şi 6 la Wimbledon, clasamentul la acest capitol fiind:

Credit Info: itftennis.com

se va disputa mâine, astăzi fiind programate sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului.