Două Slideshow-uri câte 5 imagini din timpul partidei

Unul dintre sferturile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului Roland Garros 2018 s-a încheiat cu rezultatul:

Garbiñe Muguruza (Spania, 3 WTA) [3] – Maria Sharapova (Rusia, 30) [28] 6-2, 6-1

Partida a durat 1h10′.
În primul set, Muguruza s-a distanţat cu 2 break-uri la 4-0, avantaj pe care l-a păstrat până la sfârşit.
În setul 2, după un schimb de break-uri în primele două jocuri, jucătoarea din Spania a câştigat următoarele 5 game-uri, nemaipiezând decât 6 puncte.

Garbiñe Muguruza a obţinut astfel prima victorie a carierei la Maria Sharapova, după ce pierduse precedentele 3 partide şi s-a calificat în cea de-a 4-a semifinală la un turneu de Mare Şlem, după cele de la Wimbledon 2015 şi 2017 şi Roland Garros 2016.