Într-o partida contând pentru optimile de finală ale probei de dublu la Roland Garros 2017:

Irina Begu (104 WTA la dublu) / Saisai Zheng (China, 48) – Ying-Ying Duan (347) / Shuai Peng (13) 6-4, 6-2 în 1h13′.

Un break în primul joc al meciului a decis soarta primului set, iar în manşa a doua, după un schimb de break-uri în primele două ghemuri, Irina şi Saisai au mai câştigat de două ori pe servicul adversarelor.

Irina şi Saisai au acumulat câte 430 de puncte WTA în clasamentul de dublu, ceea ce îi va permite Irinei un progres până în jurul locului 70.
De asemenea, ele vor împărţi un premiu financiar în valoare de 72.000 €.

Adversarele din sferturile de finală ale perechii  Begu / Zheng vor fi decise în partida Ashleigh Barty (68) / Casey Dellacqua (71) (ambele Australia) – Daria Gavrilova (Australia, 61) / Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, 78).