Mihaela la Midland
Credit Foto: Katy Kildee/kkildee@mdn.net pentru ourmidland.com

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF cu premii în valoare de 100.000 USD “Dow Tennis Classic” după victoria din optimile de finală:

Mihaela Buzărnescu (43 WTA) [1] – Stefanie Vögele (Elveţia, 178, clasament maxim: 42 WTA / noiembrie 2013, 27 de ani) 1-6, 6-0, 6-2

Partida a durat în 1h31′.
După începutul timid, materializat prin pierderea primului set, Mihaela a schimbat foaia, a câştigat 9 jocuri la rând şi şi-a păstrat avantajul până la sfârşitul partidei.

Ea acumulează 25 de puncte WTA, va fi recompensată cu un premiu financiar în valoare de 2.533 USD şi o va întâlni în partida din sferturile de finală pe Rebecca Peterson (Suedia, 145, clasament maxim: 119 WTA / mai 2016, 22 de ani), pe care a mai întâlnit-o şi a învins-o o dată: 6-2, 6-2 la ITF 60k Versmold 2017 (QF / zgură).

*

În altă partidă din optimile de finală:

Carol Zhao (Canada, 143) – Irina Bara (175 WTA ) 6-2, 6-1 în 1h8′

*

În curând va începe partida din sferturile de finală ale probei de dublu:

Irina Bara (122 WTA la dublu) / Mihaela Buzărnescu (84) [2] Sanaz Marand (198) / Whitney Osiugwe (-) (ambele SUA)

*

Şi Bianca Andreescu (Canada, 182) s-a calificat în sferturi, după ce adversara ei, Sachia Vickery (SUA, 104) [5] s-a retras la scorul 6-1, 1-0, când trecuseră 36′ de minute de la începutul partidei.