În optimile de finală ale turneului WTA Premier 5, “Internazionali BNL d’Italia”, dotat cu premii în valoare de 2.399.000 €:

Irina Begu (35) – Daria Kasatkina (Rusia, 33) 6-1, 6-4 în 1h25′

Partida a fost la discreţia Irinei până la 5-0 în setul 2, când Daria Kastkina a început să revină din ce în ce mai ameninţător, mai ales după ce Irina a ratat un voleu la fileu la 5-3 şi 40-30, adică la minge de meci, după care a pierdut şi ghemul. Totuşi, ajutată şi de intervenţia lui Adrian Cruciat, Irina a depăşit blocajul şi a închis partida la următoarea minge de meci pe care a avut-o.

Pentru calificarea în sferturile de finală, Irina Begu va fi recompensată cu 190 de puncte WTA şi se situează acum în intervalul locurilor 32-37 în clasamentul live.

Aceasta este a treia calificare consecutivă a Irinei în sferturile de finală ale unui turneu din categoria Premier, după Premier Charleston şi Premier Mandatory Madrid.

Adversara Irinei din sferturile de finală se va decide ceva mai târziu în partida Johanna Konta (23) – Misaki Doi (45).