Credit Foto: Corrine Dubreuil, Paul Zimmer daviscup.com

După ce Croaţia pierdea partida de dublu şi meciul 4, SUA egalase şi devenise ameninţătoare, cu atât mai mult cu cât în disputa Next Gen din meciul decisiv, Frances Tiafoe îl conducea pe Borna Coric cu 2-1 la seturi. În tie-break-ul manşei a 3-a americanul salvase două mingi de set, înainte de o fructifica pe a 5-a a sa.
Dar croatul s-a redresat, a câştigat clar ultimele două seturi şi a calificat Croaţia în a 3-a finală din istorie, după cea câştigată în 2005 şi cea pierdută în 2016.

ore de start: Vineri – 14.30, S – 15.00, D – 14.00

FRANŢA: Lucas Pouille (19 ATP la simplu, 134 ATP la dublu), Richard Gasquet (24, -), Benoît Paire (54, 128), Julien Benneteau (57, 150), Nicolas Mahut (150, 17) / căpitan nejucător: Yannick Noah

SPANIA: Pablo Carreño Busta (21, 75), Roberto Bautista Agut (26, -), Albert Ramos-Vinolas (55, 283), Feliciano Lopez (74, 28), Marcel Granollers (101, 22) / căpitan nejucător: Sergi Bruguera

Ziua 1

Benoît Paire – Pablo Carreño Busta 7-5, 6-1, 6-0 în 1h54′

Lucas Pouille – Roberto Bautista Agut 3-6, 7-6(5), 6-4, 2-6, 6-4 în 3h41′

Ziua a 2-a

Julien Benneteau / Nicolas Mahut – Marcel Granollers / Feliciano Lopez 6-0, 6-4, 7-6(7) în 2h3′, după ce francezii au revenit în setul 3 de la 0-2 şi au fructificat a 3-a minge de meci.

Ziua 3

Richard Gasquet – Albert Ramos-Vinolas 6-1, 4-6, [12-14]

Nicolas Mahut – Marcel Granollers 7-6(2), 3-6, [11-13]

*

CROAŢIA [4] – SUA 3-2

Palmares direct: 4-0

Sportski centar Visnjik (Krešimir Ćosić Hall)
Zadar – 7.900 de locuri, zgură, aer liber

ore de start: V – 12.00, S – 15.00, D- 12.00

CROAŢIA: Marin Cilic (6, -), Borna Coric (18, 802), Franko Skugor (368, 39), Mate Pavic (972, 4), Ivan Dodig (-, 24) / căpitan nejucător: Zeljko Krajan

SUA: Jack Sock (17, 2), Steve Johnson (30, 92), Frances Tiafoe (40, 209), Sam Querrey (61, 58), Mike Bryan (-, 1), Ryan Harrison (51, 54) / căpitan nejucător: Jim Courier

Ziua 1

Borna Coric – Steve Johnson 6-4, 7-6(4), 6-3 în 2h24′

Marin Cilic – Frances Tiafoe 6-1, 6-3, 7-6(5) în 2h14′

Ziua a 2-a

Ivan Dodig / Mate Pavic – Mike Bryan / Ryan Harrison 5-7, 6-7(6), 6-1, 7-6(5), 6-7(5)

Partida a durat 4h43′.
În primele două manşe pe care le-au câştigat, americanii au salvat câte o minge de set: în prima, la 3-5 pe serviciul lor şi în a doua – după ce rataseră una la 6-5, pe serviciul adversarilor – la 5-6, în tie-break.
În tie-break-ul setului decisiv, Bryan / Harrison s-au desprins la 5-2, croaţii au revenit: 5-4 şi americanii au ratat doar prima minge de meci.