Două Slideshow-uri a câte 5 imagini

Într-o partidă contând pentru turul 2 (R64) de pe jumătatea superioară a tabloului:

Su-Wei Hsieh (Taipei, 88) – Garbiñe Muguruza (Spania, 3) [3] 7-6(1), 6-4

Partida a durat 1h59′
Hsieh a condus în prima manşă: 5-2 – un break înainte – dar Muguruza a revenit şi a salvat o minge de set la 5-6 pe propriul serviciu.
Jucătoarea din Spania a revenit şi în setul 2 de la 2-5 – două break-uri în urmă şi la 3-5 a salvat o minge de meci pe propriul serviciu, dar nu a mai reuşit acelaşi lucru şi pe cel al taiwanezei.

Aceasta este cea mai importantă victorie a lui Hsieh în proba de simplu. Ea mai învinsese o jucătoare din top 10 – pe Johanna Konta (8) – la Roland Garros 2017.

Garbiñe Muguruza rămâne astfel cu 70 de puncte WTA după Australian Open 2018, faţă de cele 430 – sferturi de finală –  câte acumula la ediţia trecută.