Slideshow-uri a câte 5 imagini

Finala turneului ATP 500 Series – dotat cu premii în valoare de 1.368.605 USD şi contribuţie financiară totală de 1.506.835 USD – “Rakuten Open”, care s-a disputat la Tokyo, a fost una echilibrată, cu un singur break în fiecare din cele trei seturi.
Astfel, s-a ajuns ca David Goffin să conducă în setul decisiv cu 5-4 şi 30-0. Însă Nick Kyrgios i-a ţinut piept, a câştigat trei puncte consecutive şi apoi break-ul care a decis meciul.

Nick Kyrgios (Australia, 15) [6] – David Goffin (Belgia, 14) [5] 4-6, 6-3, 7-5

Partida a durat 2h.

Victoria de turneu de astăzi îi va asigura de mâine lui Nick Kyrgios un nou maxim de clasament: 14 ATP. În clasamentul “Race to London” el a progresat cu două locuri, el fiind acum pe 12.

“Rakuten Open” este primul titlu de categoria 500 Series şi al treilea titlu al carierei pentru Nick Kyrgios, după Marsilia 2016 şi Atlanta 2016, ambele ATP 250 Series. Până anul acesta, Kyrgios avea o singură finală în palmares, Estoril 2015, pierdută la Gasquet.

*

În finala de dublu:

Marcel Granollers (Spania, 31 ATP la dublu) / Marcin Matkowski (Polonia, 40) – Raven Klaasen (Africa de Sud, 10) / Rajeev Ram (SUA, 19) [2] 6-2, 7-6(4)

Partida a durat 1h13′

Aşadar, primul turneu jucat împreună de Granollers şi Matkowski s-a dovedit a fi un mare succes.
Altfel, Matkowski a câştigat cel de-al 17-lea titlu de dublu al carierei, iar Granollers pe cel de-al 12-lea.